خدمات۱۳۹۷-۹-۲۲ ۱۷:۱۹:۳۵ +۰۰:۰۰

خدمات تهران معاصر

مطالعات امکان‌سنجی مالی و اقتصادی طرح‌های سرمایه‌گذاری شهری (مراکز خرید و مال‌های تجاری)

اصلی‌ترین و تخصصی‌ترین خدمات در تهران معاصر، انجام مطالعات امکان‌سنجی مالی و اقتصادی به ویژه در حوزه مسکن و ساختمان است. هر یک از اعضای گروه، چندین پروژه در مقیاس گوناگون در این حوزه انجام داده است. به عنوان مثال به برخی از پروژه‌های انجام شده توسط اعضای گروه می‌توان اشاره کرد:

  • مطالعات بازار و امکان‌سنجی مالی و اقتصادی مجموعه چندمنظوره شریعتی؛ هدف: ساخت یک پروژه بزرگ‌مقیاس با تنوع کاربری تجاری، اداری، فرهنگی و آموزشی در شمال تهران
  • مطالعات امکان‌سنجی مالی و مطالعات بازار پدیده شاندیز مشهد؛ هدف: بازبینی امکان‌پذیری اتمام پروژه با توجه به تغییرات کارکردی و کالبدی اخیر در پروژه
  • امکان‌سنجی مالی و مطالعات بازار مجموعه تولیدی مبل؛ هدف: امکان استقرار و توسعه کسب و کار فعال در حریم شهر کرج به منطقه ویژه اقتصادی پیام
  • امکان‌سنجی مجتمع گردشگری محمودآباد مازندران؛ هدف: احداث مجموعه اقامتی، تفریحی و گردشگری در زمینی به مساحت حدود ۳ هکتار

مطالعات اقتصاد شهری (تحلیل‌های اقتصادی طرح‌های پژوهشی شهری و منطقه‌ای)

بخشی از مطالعات شهری به مباحث اقتصادی مربوط است، از جمله بررسی وضعیت شاغلان، بیکاران، شاخص‌های فعالیت، تحلیل‌های کسب‌وکار در فضای شهری، وضعیت مسکن، دهک‌های درآمدی در محدوده مورد بررسی و تغییرات قیمت اراضی در محدوده پروژه موضوعاتی است که در بخش اقتصاد شهری پروژه‌ها انجام می‌شود. برای بررسی این سرفصل‌ها، از آمار رسمی مثل آمار ارایه شده توسط مرکز آمار ایران، بانک مرکزی و سال‌نامه‌های آماری استفاده می‌شود. به علاوه از اطلاعات جمع‌آوری شده از پیمایش‌های میدانی از تغییرات قیمت زمین، وضعیت معیشت ساکنان محلات شهری، تغییرات در کسب و کارهای محلی و مانند آن نیز استفاده می‌شود.

 یکی از ارکان اصلی شرح خدمات مصوب طرح‌های جامع شهری، مباحث اقتصاد شهری است. در این مباحث معمولا به بررسی وضعیت شاغلان به تفکیک بخش‌های اصلی اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) پرداخته شده، آمار پروانه‌های ساختمانی، قیمت زمین و مسکن، وضعیت اشتغال زنان و مردان، آمار واردات و صادرات در حوزه صنعت و کشاورزی و آمار موافقت‌های اصولی (به ویژه برای بررسی تغییرات استقرار صنایع در محدوده شهری) پرداخته می‌شود.

مطالعات برنامه‌ریزی فضایی (شهر، منطقه، تلفیق مطالعات)

تحلیل فضایی محدوده مورد مطالعه (که معمولا مقیاس آن فراشهری یا ملی است) در نرم افزار GIS بخشی از مطالعات برنامه‌ریزی فضایی است و به کمک آن امکان مدل کردن روابط میان شاخص‌های توسعه نظیر مهاجرت، فعالیت، قیمت زمین، کاربری زمین، جمعیت روز و شب و مانند آن، بوجود می‌آید. این‌گونه مطالعات معمولا در مقیاس طرح‌های آمایشی و تحت عنوان مجموعه‌های شهری، آمایش سرزمین، پروژه‌های منطقه‌ای (فرااستانی) و مانند آن در ایران انجام می‌شود.

با توجه به چند وجهی بودن مطالعات، جمع‌آوری اطلاعات در سطح گسترده، گروه‌های کارشناسی با تخصص‌های گوناگون و مواردی از این دست، به سرانجام رسیدن این طرح‌ها معمولا به تلفیق مطالعات در حوزه‌های مختلف بستگی دارد. برای این منظور گروه تلفیق در اواسط پروژه تشکیل می‌شود تا بتوان نتایج حاصل از تحلیل‌ها در هر تخصص (کالبدی، محیط زیست، جمعیت و اجتماعی، ترافیک، اقتصاد، زیرساخت و …) را با سایر تحلیل‌ها و دستاوردهای پروژه تلفیق کرد.

مطالعات تخصصی در حوزه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

با توجه به افزایش روز افزون تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و یا افزایش مساحت مناطق موجود در ایران، بدون در نظر گرفتن تقسیم کار میان آن‌ها، رقابتی گسترده و تنگاتنگ میان این مناطق برای جذب سرمایه که هدف نهایی همه آنهاست پدیده آمده است. موفقیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ایران تنها با کارآمدسازی نهادهای مدیریت، بازاریابی فضا و تحلیل‌های فضایی امکان‌پذیر خواهد بود.

error: ببخشید! کلیک راست در این صفحه کار نمی کند.