نوشتار۱۳۹۷-۶-۲۷ ۰۹:۵۱:۰۵ +۰۰:۰۰
۱۳۹۸-۵-۲۲ ۱۵:۰۰:۳۸ +۰۰:۰۰

جمعیت‌پذیری شهر تهران، فقدان اندیشه یا عمل؟

در سال 1397 سلسله نشست‌هایی با عنوان "پروژه‌های بزرگ مقیاس" به همت موسسه تهران برگزار شد که در آخرین آن با موضوع "طرح تفصیلی تهران و چالش‌های آن" روند تهیه طرح جامع و تفصیلی مورد بررسی قرار گرفت و هر یک از صاحب‌نظران انتقادها و پیشنهادهای خود را در این زمینه مطرح کردند. از جمله این موارد بحث جمعیت‌پذیری شهر تهران بود. این یادداشت به بهانه بحث جمعیتی مطرح شده در این جلسه و لزوم توجه دوچندان به پیش‌‌بینی جمعیت در برنامه‌ریزی آتی شهر تهران نوشته می‌شود.

۱۳۹۸-۵-۲۲ ۱۴:۵۸:۱۷ +۰۰:۰۰

بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸ شهرداری تهران: از برنامه توسعه پنجساله تا درآمد پایدار

بر اساس اطلاعات آماری شهرداری تهران، بیش از نیمی از درآمدهای شهرداری تهران (58 درصد) به منابع ناپایدار وابسته است. بودجه سال 98 نیز نشان می‌دهد وابستگی به درآمدزایی از عوارض ساختمانی و تراکم و سایر مواردی که درآمد ناپایدار شناخته می‌شوند همچنان ادامه داشته و حتی افزایش یافته است. این افزایش نه‌تنها در تقابل با رویکرد پایدارسازی منابع مالی شهرداری و عدم اتکای مالی به عوارض ساختمانی است، بلکه ارقام عملکرد دو سال گذشته نشان از رکود بزرگ در بازار مسکن و ساختمان دارد و پیش‌بینی‌ها نیز بر تدوام این وضع صحه می‌گذارند.

۱۳۹۸-۵-۲۲ ۱۵:۰۵:۳۰ +۰۰:۰۰

مگاپروژه‌های شهری: برنامه‌ریزی شهر به دست سرمایه

بررسی تحولات اخیر ساخت‌وساز در شهر تهران نشان می‌دهد در حدود 60 پروژه‌ی بزرگ‌مقیاس در مناطق مختلف شهر ساخته شده و یا در حال ساخت هستند. بر این اساس برآورد می‌شود در کلانشهر تهران نزدیک به 7 میلیون مترمربع زیربنای تجاری و اداری در قالب پروژه‌های بزرگ‌مقیاس شهری ساخته شده و یا در حال ساخت است. موضوع جالب توجه در تجربه‌ی چند سال اخیر آن است که وجود برنامه‌ی توسعه شهری (طرح تفصیلی و ضوابط مصوب آن) در مواجهه با این نوع ساخت‌وسازهای بزرگ‌مقیاس شهری ناکارآمد بوده است.

۱۳۹۷-۱۱-۲۳ ۱۶:۰۷:۱۱ +۰۰:۰۰

پایدارسازی درآمد شهرداری‌ها: نگاهی به لایحه «طرح درآمد پایدار شهرداری‌های کشور»

بررسی روند تحولات درآمد و هزینه شهرداری‌های کشور نشان می‌دهد پس از سال 1369 (تثبیت دیدگاه خودکفایی مالی شهرداری‌ها) درآمدهای شهرداری با متوسط رشد 150 درصد سالانه افزایش می‌یابد. این وضع تا دهه‌های بعدی و تا زمانی که رکود بزرگ مسکن اتفاق می‌افتد همچنان ادامه دارد و پس از آن است که شهرداری‌ها به دنبال راه‌حلی برای پایدارسازی منابع مالی خود می‌افتند.

۱۳۹۷-۱۱-۲۳ ۱۱:۲۸:۳۴ +۰۰:۰۰

تله فضایی فقر: جدایی‌گزینی اقتصادی و اجتماعی در سکونتگاه‌های غیررسمی

سکونتگاه‌های خودانگیخته و تمرکز جغرافیایی جمعیت کم‌درآمد برای ساخت سرپناه، ساکنان این محلات را در عمل در «تله فضایی» گرفتار می‌سازد که انزوای کالبدی و گسست اجتماعی نسبت به سایر محلات شهری دارند و برون‌رفت آنان از شرایط فقر اغلب ناممکن است.

۱۳۹۷-۱۱-۲۳ ۱۶:۱۰:۵۶ +۰۰:۰۰

برنامه­‌ریزی زمین­‌های بزرگ­ مقیاس یا یکپارچه شهری

پروژه‌های بزرگ یکپارچه شهری به پروژه‌های توسعه یکپارچه در مقیاس شهر یا مناطق شهری اطلاق می‌شود. در شرایط جهانی‌شدنِ پرشتاب در شهرهای بزرگ، دولت‌ها و سازندگان این پروژه‌ها را به عنوان ابزاری برای تجهیز شرکت‌های کارآفرین و دارای فناوری بالا برای خلق فضاهای شهری معرفی می‌کنند. این نوع فضاهای شهری سرمایه جذب می‌کنند، بهره‌وری به‌وجود می‌آورند و شهروندان را قادر به شناخت ظرفیت‌های خود به عنوان کنشگران در اقتصاد جهانی می‌کنند.

error: ببخشید! کلیک راست در این صفحه کار نمی کند.